Google'un Ürün Tutundurma Stratejisi “Götüm Götüm Reklamları Yerleştir”

By Salı, Kasım 18, 2014 0 , Permalink 1

Google’un birçok ürünü gibi youtube da internet kullanıcılarının sık kullandığı internet servisi içerisine girdi.  Bende ofisde çalışırken dinlediğim müzikleri youtube liste oluşurup dinliyorum. Bir müzik aklıma geldiğinde direk youtube girip şarkı adını yazıp dinliyorum.  Youtube son zamanlarda reklamlar inanılmaz sıklaşmaya başladı bunu sizlerde farketmişsinizdir. Arada çıkan video reklamlarını geçtik artık video ortası video reklamlar bile çıkmaya başladı.  Hem rahatsız edici video reklamların sıklaşması hemde aşağıdaki youtube video reklam servisinin pizza tema reklam videosunu ezberlememle böyle bir yazı kaleme almaya karar verdim.

2014-10-15 12-14-24 ▶ Estopa Con Rosario - El Run Run - YouTube - Mozilla Firefox

 

Youtube’un ilk zamanlarını hatırlayın neredeyse hiç reklam yoktu. Birçok google servisinin ilk çıktığı zamanlar gibi. Bir çok google servisi için diyorum çünkü google neredeyse tüm servislerinde bu yolu izliyor. İlk önem verdiği şey önce kullanıcı deneyimi ve kullanıcı sadakati. Sürekli ilgili servis de denemeler testler ile ürünü kullanıcının en yüksek fayda görebileceği seviyeye getirmeye çalışıyor. Kullanıcı deneyiminin yükselmesi ve öngörülen hedef kitlelerce servis kullanılmaya başladığında artık servisi para kazanılan bir iş modeline dönüştürme zamanı gelmiştir. Bu noktada gene işler çok hızlı ilerlemiyor. Yazı baş resmine her ne kadar fare fakı koymuş olsam da aslında biraz daha gelişmiş fare fakına olayı benzetebilirsiniz. Burada ürünü kullanmaya başladığınızda değil o ürün sizin için testler denemeler sonucu ürünün kullanıcı deneyimi yüksek bir ürün olması ve sizin artık bunun sonucu olarak sadık bir kullanıcı olmanız ve bu sadık kullanıcı kitlesinin de ön görülen düzeylere gelmiş olası ile fare fakı kullanıcıları ürkütmeden ağır ağır kapanmaya başlıyor. Fare fakı diyince olayı biraz acımasız tasfir etmiş olabilirim ama burda sadece olay kafada daha net canlanması açıcından böyle bir benzetme yaptım. Yoksa kimsenin kandırıldığı yada tuzağa düşürüldüğü yok 🙂 .

[quads id=”1″]

Kullanıcı deneyimi istenilen düzeye geldi. Sadık kullanıcı kitlemizde hedeflenen düzeylere geldi. İşte burada servisden para kazanma modeli devreye sokulmaya başlıyor. Bu kısımda çok hızlı olmuyor. Kullanıcılar ürkütmeden halk dilindeki tabiri ile götüm götüm reklamlar yerleşmeye başlıyor. Götüm götüm tabirini Cem abimizde gayet güzel anlatmış burada. Reklamları yerleştirirken birden abanmıyorsun. Gene burada da kullanıcı deneyimi ölçümlenerek denemeler yapılıyor. Nihai hedef bazan 2-3 yılı bulabiliyor.

Google başlangıçtan günümüze çıkardığı tüm ürünlerde bu şekilde hareket ettiğini gözlemlemek hiçde zor değil. Kurulduğunda 4 Eylül, 1998 bir arama motoru olarak ilk ürünü ile yola çıktı. O zaman bile diğer arama sayfalarının aksine sinir bozucu afişler, yanıp sönen bannerlar pop up lar yoktu. Şu anki gibi temiz ve sadeydi. 2 yıl boyuncada herhangibir gelir modeli düşünmedi. Tek odaklandığı nokta kullanıcı deneyimi ve sadık kullanıcı kitlesi. Herkesde büyük zararsız bir kültür algısı oluştu. Ekim 2000 yılında google inanılmaz yaygınlaştı kullanıcılar çok sevmişlerdi  fakat halen o dönemde belirlenmiş bir gelir modeli bulunmuyordu. Artık götüm götüm gelirmodeli oluşturma zamanı gelmişti. Bu gelir modelinin adı çevrimiçi reklamcılık oldu. Yani 2 yıla aşkın bir süre sonra projesinde bir gelir modeli oluşturma kararı vermişti. Bu hikaye google un diğer ürünleri içinde benzer oldu. Arkasından gmail, youtube ve dahası.

Girişimcilerin ağabeyi Ziya Boyacıgiller abimizinde şuradaki blog yazısından bu konu ile ilgili güzel fikirler elde edilebilir.

İhtiyacı doğru okumak, girişimciyi doğru çözümü yaratmaya yönlendirir. İş modelini doğru yöne götürür. Doğru çözüm müşteri memnuniyetini yakalamanın yolunu açar. Girişimciyi başarıya götürür.

Ziya abimiz yazıda bir internet projesi olarak ele almamış ama sonuçta her ikiside bir ürün.  Bir internet projesinide para kazanma potansiyeli olan bir yöne  götürmenin yolu kullanıcıya ses vermek. Kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda projeye yön vermek diye yorumlanabilir. Üstelik bunu bir internet projesinde yapmak çokda zor değil. Denemeler testle sonuçların matematiksel yorumlanması. Bunu başarınca sen video başı video ortası video sonu video reklamda koysan projene kullanıcı önce sinirlenir küfür eder ama sonra kullanmaya devam eder. Duruma alışır. Her iki tarafda mutlu olmuş olur.

Comments are closed.