Yamaha D'elight Scooters İle Yaza Tekrar Merhaba

Yaşadığım bölgenin (Hatay) ikliminin sıcak olmasının etkisindendir sanırım motor kullanımı çok yaygın. Özellikle yazın inanılmaz pratik ve konforlu oluyor. Park sorununun olmaması , yoğun trafiğe takılmama, yakıtta ekonomik olması gibi daha sıralayabileceğim bir çok olumlu yanlarının da etkisi ile olduk yaygın.

İlk motorumu lise yıllarında almıştım. Yamaha RX 115 markalı motordu. Lise zamanımda aldığım tüm haşlık bu zımbırtıya benzin olarak gidiyordu desem yanlış olmaz.

yamaha-rx115

Lise son sınıf – Yamaha Rx115

Arkadaş grubumuzda da bir çok kişide motor vardı. Motorla baya gezintilere çıkardık. Kırsal bölgelere, yakın illere yolculuklar yapardık oldukça keyifli olurdu. O zaman Honda Titan markalı motor çok yaygındı sonrasında Yamaha Rx 115 piyasaya girdi. Arkadaş çevresi de ikiye bölünmüştü Yamaha’cılar ve Honda’cılar. Biz doğal olarak Yamaha’cıydık 🙂 . Yamaha RX 115 iki zamanlı çok atik bir motordu. Çok seri şekilde hızlanıyordu kulağıma çok hoş gelen bir sesi vardı. Motor o kadar seriydi ki bu orantısız gücünden dolayı o zaman adı ölüm makinesine çıkmıştı. Çok kaza yapan olmuştu bu motorla. Yolda ilerlerken aniden gaz vermenizle motor şaha kalkabiliyordu kaç defa benimde başıma gelmişti. Hatta bir ara yasaklandı gibi bir söylenti çıkmıştı ama aslın astarı olmayan bir söylentiydi sanırım.

Üniversiteye gidince bu motoru da sattım. Zaten motorun baya fanatiği olduğu için güzel bir fiyat ile kolayca satabildik. Üniversite bitti iş hayatına atıldık motorsuz yılları geride bıraktık. Bulunduğumuz bölgede de artık trafik sorununun başlaması arabayı park etmede yaşanılan sıkıntılar tekrar motor alma konusunu bize hatırlattı. Scooter tipi motor alma aklımdaydı. Hem hafif ve küçük olması ve yakıtının ekonomikliği ve oturum rahatlığından dolayı tercih sebebi oldu. Bütçem 4-5 bin tl idi. Bu civarda olan scooterları araştırmaya başladım. Piyasada çok yaygın olan model Honda Spacy ile yeni yeni piyasaya giren Yamaha D’elight arasında tercih yapacaktık. Honda Spacy piyasada kendini ispatlamış bir motordu. Türkiye’de inanılmaz derece yaygın.

Honda Spacy mi Yamaha D'elight mı

Honda Spacy

O kadar yaygın ki tüm dürümcü ve dönerciler, paket servisçiler, pizzacılar hemen hepsi neredeyse Honda Spacy kullanıyorlar. Hatta bu durumdan dolayı internet de paketçi motoru , pizzacı motoru diye anılmasına sebep olmuş 🙂 . Bazı kişiler bu durumdan dolayı motoru almaktan vaz geçtiklerini yazmışlar. Bizde tercihimizi Yamaha D’elight’dan yana kullandık. Hem tasarımı daha şık geldi. Hem motor teknolojisinin yeni olması ve de eskiden gelen bir Yamaha’cılığında etkisi ile böyle bir tercih yapmak istedik. Bir kaç bayiden fiyat aldık ardından motoru almak üzere abimle İskenderun’a gittik. Bayide motoru daha detaylı inceledik. Test sürüşü yapmak istediğimizi belirttik bayi olumlu karşıladık. Bizim için en önemli nokta abimle ve beni rahatlıkla seri şekilde götürebilmesi. Ağırlığımın piyasa şartlarının üzerinde olması bu testi yapmamızı önemli kıldı. Neyse motor gayet rahat ve güzel şekilde sürüş sundu. Sıra bayi ile fiyata anlaşmaya geldi. Aksesuar ve plaka masrafı hariç 4750 tl ye bayi ile anlaştık. Motorumuzun bir kaç aksesuarında takılmasını bekledik.

Yamaha D'elight -aksesuar

Ardından abim araçla bende motorla dönmek üzere yola çıktık. Şöyle bir sıkıntı vardı biz plakayı Kırıkhan’da çıkaracaktık doğal olarak İskenderun’dan Kırıkhan’a araç plakasız şekilde gelecekti. Bayi, polis yakalarsa bugün aldığınızı ve irsaliye belgilerini vs gösterin ama burada olay tamamen polisin inisiyatifine kalmış dedi. Motorunuzu bağlayabilirler dedi. Neyse bu riski de göze alarak yola çıktı. Neyse ki korktuğumuz olmadı rahat bir şekilde motoru Kırıkhan’a getirdik. İskenderun’dan Kırıkhan’a motor 38 km yol yaptı. Yaktığı yakıtı depomuzu tekrar doldurarak ölçümledik ve 5 lira yakmıştı. Yakıt konusunda motor oldukça iyi. Motor ilk izlenim olarak oldukça içimize sindi. Oldukça yoğun kullanacağımıza benziyor. Hafta sonları bu motorla yapacağımız gezileri şimdiden iple çekiyorum. Keşke daha öncesinde böyle bir motor alsaydım. Motorla yapılan gezintinin gerçekten bambaşka bir macera, havası ve tadı oluyor. Motoru bir müddet daha kullandık dan sonra izlenimlerimi ayrı bir yazıda yazabilirim. Aşağıdaki tanıtım videosunuda izleyebilirsiniz.

 

 

2 Comments
 • Fırat
  Ekim 7, 2014

  Yakıtınızın ölçümü tamamen doğru. ANCAK RODAJ SÜRESİ İÇİN sonrasında 0,10 krş’a kadar düşeceğinden şüpheniz olmasın. Bakım masraflarıda çok uygun, seri, sessiz, ekonomik, sevimli ve kaliteli daha ne beklenir ki. Bende bir d’elight kullanıcısı olarak size de hayırlı olmasını ve iyi günlerde kullanmanızı dilerim. 🙂

  • Kaan Saka
   Mayıs 2, 2015

   Benimde ilk motorum rx 115 ‘ti motor benzin yakması yanı sıra yağıda içiyordu. Ama onun motor sesini şuan Honda CBR 250’den alamıyorum. Geçen sene bende d’elight aldım ancak motor 80 km/s hızdan sonra titreme yapıyor. Bu yüzden satıp Honda Pcx aldım gerçekten rahat ve az yakan bi makine tavsiye ederim. Ve en sonunda hız tutkuma dayanamayıp Honda Cbr 250 aldım. Motorumdan memnunum ama şehir içi kullanımlar için scooter vazgeçilmez. Ama ne olursa olsun 2003 yılında aldığım rx 115’i hiç birine değişmem.